BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Szkolenie lotnicze nad morzem 1dlot.
08.06.2017
Gdynia

W dniach od 22 do 25 maja 2017 r. personel latający 1 dywizjonu lotniczego z Leźnicy Wielkiej realizował szkolenie lotnicze nad morzem, realizując loty na śmigłowcach Mi-17.

  

Szkolenie poprzedzone było zajęciami w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni , gdzie personel latający zapoznał się z praktycznym wykorzystaniem sprzętu wysokościowo-ratowniczego przeznaczonego do szkolenia nad morzem.

  

Następnym etapem było teoretyczne i praktyczne szkolenie przeprowadzone przez instruktorów wydzielonych z 7 eskadry działań specjalnych Powidz wraz z instruktorem 43.Bazy Lotnictwa Morskiego Gdynia Oksywie.

  

Piloci wraz z instruktorami na tydzień przenieśli się z Leźnicy Wielkiej do Gdyni, gdzie wykonywali loty z lotniska Gdynia Oksywie. Każdy ze szkolonych pilotów codziennie w powietrzu spędzał około czterech godzin, poprzedzonych starannym przygotowaniem.

 

Praktyczna część szkolenia realizowana była w dwóch etapach. Pierwszy etap dotyczył szkolenia nad morzem (loty do stref i po trasach nad morzem), po którym otrzymali dopuszczenie do wykonywania lotów nad morzem zgodnie z przepisami lotów z widocznością (VFR) w dzień. Drugi etap szkolenia dotyczył wykorzystania dwóch platform morskich (firmy LOTOS PETROBALTIC S.A) po których piloci otrzymali dopuszczenia do lądowań i startów z platformy morskiej zgodnie z przepisami lotów z widocznością (VFR) w dzień.

  

Po zakończonym szkoleniu piloci 1dlot. uzyskali nowe dopuszczenia do szkolenia w lotach nad morzem oraz do szkolenia z wykorzystaniem platform. Wyszkolony personel lotniczy będzie zdobytą wiedzę przekazywać w następnych szkoleniach.

  

Po kilku latach przerwy 1dlot. ponownie rozpoczął szkolenie personelu latającego w lotach nad morzem oraz w lotach z wykorzystaniem platform.

  

             

 

Zdjęcia: kpt. Jarosław Antkowski

mjr Piotr Zimon


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych