BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Zajęcia zintegrowane PJEM
13.06.2017
Nowy Glinnik

W dniu 13 czerwca 2017 roku, żołnierze Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej realizowali zajęcia zintegrowane, w ramach których zespół lotniczy wraz z zespołem naziemnym doskonaliły swoje umiejętności specjalistyczne z wykorzystaniem elementów szpitala polowego i śmigłowca w wersji medycznej Mi-17AE. 

 

Sytuacja zakładała, iż żołnierz w czasie działań bojowych doznał urazu nogi. Stan jego był na tyle poważny, iż zdecydowano o wysłaniu śmigłowca Mi-17AE wraz z wykwalifikowaną załogą ratowniczą.

 

Po podebraniu na pokład śmigłowca, ranny żołnierz został poddany ocenie medycznej, wstępnie zaopatrzony oraz przetransportowany na lądowisko, po czym karetką przewieziony do etapowej jednostki opieki medyczne. Jednostka ta jest elementem pośrednim w łańcuchu ewakuacji medycznej pomiędzy poziomami opieki medycznej. Zadaniem placówki jest podtrzymanie funkcji życiowych rannego człowieka, opiekę nad poszkodowanymi oraz przygotowanie dalszego transportu.

 

Personel medyczny placówki ma możliwość ponadto prowadzić m. in. reanimację, stabilizację i monitorowanie funkcji życiowych, drobne zabiegi chirurgiczne.

 

W zajęciach wzięli udział przedstawiciele Wojskowego Szpitala Polowego oraz dowódcy Grup Zabezpieczenia Medycznego, którzy zapoznani zostali z zadaniami i wyposażeniem 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz możliwościami zabezpieczenia i ewakuacji medycznej realizowanej przez PJEM.

  

Podobne zajęcia realizowane są cyklicznie, a ich celem jest zgranie współpracy i doskonalenie umiejętności zespołu lotniczej ewakuacji medycznej oraz naziemnego zespołu medycznego.

 

        

 

Zdjęcia: kpt. Tomasz Pierzak

kpt. Tomasz Pierzak


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych