BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Święto 25BKPow.
23.06.2017
Tomaszów Mazowiecki

- Zawsze zdolni, gdy trzeba do ataku, zawsze skuteczni, gdy przyjdzie taki rozkaz do obrony. Jak mało która formacja w sobie zawieracie wszystkie możliwości działania żołnierskiego i znakomicie dzięki wyszkoleniu je realizujecie. Armia Polska jest z Was dumna. Dzisiaj można powiedzieć, że dumne są z was także siły całego sojuszu NATO – mówił minister Antoni Macierewicz do zebranych na uroczystym apelu z okazji Święta 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

 

 W piątek w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczyste obchody święta 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, w których obok żołnierzy brygady uczestniczyli również  uczniowie klas mundurowych oraz żołnierze armii sojuszniczych: Stanów Zjednoczonych, Kanady i Mołdawii.

 

- Święto Jednostki a zwłaszcza takiej jednostki jak 25 Brygada Kawalerii Powietrznej jest wielkim wydarzeniem, nie tylko dla tej jednostki, ale dla całej polskiej armii. A jeśli zwarzyć na wielkie tradycje, cały ciężar dorobku jaki nosi na sobie ta brygada, ta jednostka, tradycji która była tutaj przypomniana sięgającej Bitwy pod Zieleńcami i wojny obronnej w imię Konstytucji 3 Maja. Wojny obronnej przed najazdem rosyjskim i najazdem targowicy, zdrajców ojczyzny. Wojny obronnej, która zapisała się złotymi zgłoskami w dziejach Polski i po dzień dzisiejszy jest symbolem odwagi, waleczności, męstwa, poświęcenia życia dla ojczyzny i niezwykłego wręcz heroizmu jaki zawarty jest zaklęty w orderze Virtuti Militari. Możemy powiedzieć, że losy waszej jednostki związane są z tym orderem na zawsze, reprezentujecie go, jako jedna z tych formacji Wojska Polskiego, która wypełnia swoje zadania najlepiej. To dla nas wielka duma, ale tez i dla Was wielka odpowiedzialność.  – zaznaczył szef resortu obrony na uroczystym apelu.

 

- Cieszę się - kontynuował minister - że tą tradycją, tym dorobkiem dzielicie się dzisiaj z naszymi sojusznikami, z żołnierzami Kanady, Stanów Zjednoczonych, tak jak cała polska armia dzisiaj ramię w ramię stoi z wojskami NATO, pilnując wschodniej flanki naszego sojuszu. Działając po to, żeby żaden wróg nie mógł zagrozić Polakom, naszym rodakom, naszym rodzinom, ale także całej Europie. Bo takie jest wyzwanie jakie stanęło dzisiaj przed polską armią, nie tylko przed siłami aeromobilnymi, której to formacji jesteście tak istotną, kluczową częścią.

 

Szef resortu zwracając się do zgromadzonych żołnierzy podkreślił, że Wojsko Polskie przechodzi zmiany, niezbędne wobec nowych wyzwań i nowych zagrożeń. Strategiczny Przegląd Obronny, który właśnie zakończyliśmy pokazał, jak musimy przeformować polskie wojsko, jakie są potrzebne nowe rodzaje uzbrojenia i jakie są nowe zadania, aby móc skutecznie odeprzeć każdy zagrożenie. Nie mam wątpliwości, że jako żołnierze będziecie do tego zdolni, gdy nadejdzie taki rozkaz, gdy nadejdzie taka konieczność.

 

- Pod takim dowódcą, jakim jest generał Kaczyński, można by powiedzieć, że każdy żołnierz zdolny jest wykrzesać z siebie największe siły, że każdy żołnierz zdolny jest w najkrótszym czasie dojść do żołnierskiego mistrzostwa, do żołnierskiej doskonałości. Dzisiaj takich dowódców właśnie nam potrzeba i takich żołnierzy, jakimi Wy jesteście. Cieszę się, że mogę te słowa powiedzieć dzisiaj w dzień waszego święta, ale także w dzień szczególny bowiem już wkrótce na ziemi polskiej stanie prezydent Stanów Zjednoczonych pan Donald Trump, który przyjeżdża do Polski i przyjeżdża na wielki zjazd państw międzymorza, państw Europy środkowej.

 

 (…) Nie byłoby tej wizyty, nie było tego naszego miejsca wśród armii sojuszu NATO, gdyby nie wasza służba, gdyby nie wasze poświęcenie, wasza krew, pot i łzy, którymi zapłaciliście za to wspaniałe wyszkolenie. – zaakcentował minister.

 

Te 2% PKB które poświęcamy dzisiaj na uzbrojenie, wyszkolenie i powiększenie armii polskiej. Bo przecież poświęcenie polskich obywateli, to przecież wdowi grosz, który płacony jest także przez najbiedniejszych. Po to, by armia była silna, po to, by była zdolna obronić ojczyznę. Dzisiaj możemy, musimy, jesteśmy zobowiązani podziękować narodowi polskiemu za ten wielki wysiłek, który owocuje siłą polskiej armii, bo to jest decyzja którą naród podjął w wyborach 2015 roku, żeby Polska odbudowała silną państwowość, żeby Polska odbudowała silną armię, której jesteście tak wspaniałą, znakomitą częścią  - mówił podczas uroczystości szef MON.

 

Podczas uroczystości na pl. Tadeusza Kościuszki minister obrony narodowej Antonii Macierewicz wręczył wyróżnienia zasłużonym żołnierzom brygady. Z okazji zakończenia roku szkolnego, wręczył również świadectwa wyróżnionym uczniom klas mundurowych.

 

- Dziękuję klasom mundurowym, dziękuję tej młodzieży która garnie się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziękuję tej młodzieży, która wstępuje w szeregi Wojska Polskiego. Tak, chcemy żeby armia polska była silniejsza niż była dotąd, sprawniejsza i skuteczniejsza, żeby była liczebniejsza i żeby opustoszałe koszary znowu mogły w swoich podwojach gościć żołnierzy polskich. Aby nasze rodziny, nasze miasta i wsie poczuły się na nowo bezpieczne i aby Polska stała się na nowo bezpieczna, aby Polska była pewna,  że nigdy więcej żaden wróg, nie ośmieli się podnieść ręki na nasza ojczyznę. Taka jest wasza rola, taka jest wasza misja, patrząc na wasze szeregi, patrząc na waszych dowódców nie mam wątpliwości i to mówię w dniu waszego święta, że wypełniacie żołnierski obowiązek. Dziękuję.

 

Uroczystości zakończyła powietrzno-lądowa defilada w wykonaniu pododdziałów brygady, klas mundurowych a także żołnierzy armii sojuszniczych przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Radomia.

 

Święto 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wraz z towarzyszącymi pokazami dynamicznymi, pokazami sprzętu i uzbrojenia zainaugurowało 3 dniowe doroczne obchody Dni Tomaszowa Mazowieckiego

  

 

 

Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak

Aleksandra Potasińska/MON


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych