BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Samoobrona kobiet
02.12.2017
25BKPow

 

W sobotę 2 grudnia w 39 miastach Polski rozpoczęła się II edycja ogólnopolskich, bezpłatnych szkoleń dla kobiet, prowadzonych przez wojsko z technik samoobrony.
 

Uroczysta inauguracja z udziałem Antoniego Macierewicza odbyła się w Łodzi na terenie hali sportowej 31. Wojskowego Oddziału Gospodarczego. "Bardzo się cieszę, że mogę otworzyć drugą edycję projektu Samoobrony kobiet. Polska jest państwem bezpiecznym, ale dobrze być przygotowanym na jakiekolwiek  niebezpieczeństwo, jakiekolwiek zagrożenie. W I edycji przeszkoliło się 3000 tysiące kobiet, liczę na to, że będzie to zjawisko powszechne,  bo dobrze być gotowym i przygotowanym na każde zagrożenie (...)" -  powiedział szef MON  podczas pierwszych zajęć projektu Samoobrona Kobiet.

 
Po przemówieniu ministra, instruktorzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zaprezentowali techniki samoobrony, z którymi zostaną zapoznane uczestniczki podczas całego cyklu szkoleniowego.
 
Całość zajęć została poprzedzona rozgrzewką przygotowującą do wysiłku oraz ćwiczeniami ogólnorozwojowymi poprawiającymi kondycję fizyczną.
 
Przyjęcie postawy obronnej w przypadku agresji zewnętrznej, uwalnianie się z uchwytu, obrona przed kopnięciem, duszeniem i uderzeniem, to tylko przedsmak tego z czego zostaną przeszkolone kursantki w trakcie projektu.
 
Podczas inauguracji obecni byli także współorganizatorzy szkolenia: zastępca dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej płk Adam Grela, Szef WSzW w Łodzi Jarosław Wasilewski,  aktorka Dominika Figurska oraz pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.
 
Celem projektu Samoobrona Kobiet jest popularyzacja sytemu szkoleniowego z walki wręcz Sił Zbrojnych RP w środowisku cywilnym, zapoznanie kobiet ze sposobem realizacji zajęć z walki wręcz w bliskim kontakcie, nauka podstawowych technik samoobrony oraz doskonalenie opanowanych chwytów i obezwładnień z zakresu samoobrony.
 
***
 
Samoobrona Kobiet to program 10 bezpłatnych, kilkugodzinnych szkoleń praktycznych dla pełnoletnich kobiet, które chcą nauczyć się i rozwijać umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej.
 
Projekt realizowany jest od 2 grudnia 2017 r. do 21 kwietnia 2018 r. w 46 obiektach wojskowych (i wybranych wyższych uczelniach wojskowych) w: Białymstoku, Bielsku-Białej, Brzegu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Czerwieńsku, Gdyni, Gołdapi, Giżycku, Gliwicach, Grudziądzu, Hrubieszowie, Kielcach, Kościelisku, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Łasku, Łodzi, Malborku, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Sulechowie, Szczecinie, Śremie, Świdwinie, Świętoszowie, Toruniu, Ustce, Warszawie, Wrocławiu, Zamościu i Zegrzu.
 
Kolejne zajęcia będą odbywać się dwa razy w miesiącu, na przełomie roku 2017 i 2018 w terminach ustalonych z uczestniczkami na pierwszych zajęciach.  Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa w zajęciach. Regulamin, wykaz obiektów i dane kontaktowe znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej pod adresem: http://www.mon.gov.pl/projekty/samoobrona-kobiet-ii-edycja/lokalizacja-i-zapisy-42017-11-15/
 
 
 
Tekst i zdjęcia: por. Michał Kolad
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych