BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Amerykanie w 25BKPow
27.04.2018
Leźnica Wielka

W środę, 25 kwietnia br. do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z wizytą przybył Attache Wojsk Lądowych Armii Stanów Zjednoczonych płk Jim McDonough wraz z delegacją.
 
Przedstawiciele Ambasady USA zostali przywitani przez dowódcę brygady płk. Adama Marczaka oraz kadrę dowódczą Brygady.
 
Wizyta ta była kolejnym z cyklu spotkań dowódcy 25BKPow. z amerykańskimi oficerami podczas których omówiono i ustalano priorytety wzajemnej współpracy na rok 2018 i lata następne. Zgodnie z postanowieniami z marca br. o podjęciu strategicznej współpracy pomiędzy 25BKPow., a 101 Dywizją Powietrznodesantową USA. Jednostką partnerską dla polskich kawalerzystów będzie 3 Brygada War Rakkasan - 3rd Brigade Combat Team (3.BCT).
 
Następnym z poruszanych tematów była współpraca i wspólne szkolenie załóg śmigłowców 25 BKPow z 12th Combat Aviation Brigade, amerykańską jednostką stacjonującą w Niemczech.  Ustalenia skupiły się wokół wspólnych działań podczas międzynarodowego ćwiczenia pk. SABER STRIKE - 18.
 
Amerykańscy oficerowie mieli również możliwość  zobaczyć bazę szkoleniową Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zajęcia realizowane w tunelu aerodynamicznym, służącym do szkolenia instruktorów spadochronowych i żołnierzy wykonujących skoki z wolnym systemem otwarcia.
 
Już w czerwcu kawalerzyści wspólnie  z amerykańskimi żołnierzami będą ćwiczyć na drawskim poligonie.
 
 
 
Teskt: ppor. Bartosz Grzesło
 
Zdjęcia: st. chor. szt. Jacek Nikodemski
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych