BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Pracowite dwa dni 27 patrolu rozminowania
30.04.2018
Łódzkie

W dniu 25 kwietnia w godzinach nocnych żołnierze patrolu rozminowania nr 27 z 25 batalionu dowodzenia z odebrali pilne wezwanie na interwencję.
Podczas przeszukania mieszkania policjanci z Łodzi znaleźli pocisk rakietowy nieznanego pochodzenia. Zgodnie z przewidzianymi procedurami, policja przeprowadziła ewakuację kamienic i bloków w pobliżu mieszkania w którym ujawniono przedmiot niebezpieczny. Ogółem ewakuowano 221 osób oraz zablokowano ulice przyległe do bloku. Przybyli na miejsce saperzy rozpoznali obiekt jako pocisk rakietowy 9M14P1 o bojowych oznaczeniach. Szczegółowe oględziny wykazały że pocisk pozbawiony jest materiałów wybuchowych oraz paliwa rakietowego i nie stanowi zagrożenia. Dalsze działania policji na miejscu ujawniły kolejne niebezpieczne przedmioty, również jednak pozbawione cech bojowych. Działania służb zostały zakończone o godzinie 00.30 i mieszkańcy mogli powrócić do mieszkań.
 
Już następnego dnia w godzinach porannych patrol otrzymał kolejne wezwanie do miasta Łowicz gdzie w trakcie prac ziemnych przy budowie centrum handlowego wykryto broń i sprzęt wojskowy z czasów wojny. Po przybyciu na miejsce saperzy stwierdzili iż znaleziska nie zawierają materiałów wybuchowych i środków zapalających. Ogółem zabezpieczono 306 szt. karabinów powtarzalnych i 60 szt. karabinów maszynowych .Odnalezioną broń przekazano w obecności konserwatora zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi do Łódzkiej Fundacji Badań Naukowych.
 
 
 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych