BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Święto 25BKPow
23.06.2018
Nowy Glinnik

W dniach 22-23 czerwca w garnizonie Tomaszów Mazowiecki odbyły się uroczyste obchody święta 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
 
Kawalerzyści rozpoczęli swoje święto od capstrzyku kawaleryjskiego na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, podczas którego została odprawiona wieczorna msza polowa, po której  w obecności kadry, żołnierzy i mieszkańców odczytano Apel Pamięci.
 
Wstępem do sobotnich obchodów było otwarcie Sali Tradycji 25 BKPow. Dowódca brygady, płk Adam Marczak w obecności byłych dowódców brygady, kadry dowódczej oraz osób szczególnie zasłużonych dla brygady dokonał uroczystego przecięcia wstęgi i wpisu w księdze pamiątkowej. Słowa uznania skierował do kierownika klubu 25 BKPow. Ryszarda Cukra oraz ułanów i szwoleżerów z Oddziałów Kawalerii Polskiej, którzy znacząco przyczynili się do jej powstania.
 
Główne uroczystości rozpoczęły się w samo południe na lotnisku w Nowym Glinniku apelem z okazji święta brygady. Po przyjęciu meldunku o gotowości i przeglądzie pododdziałów, Dowódca w swoim przemówieniu zwrócił się do przybyłych gości oraz żołnierzy brygady słowami: „Każdy dzień służby w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej jest hołdem dla czynów naszych poprzedników, zarówno tych, których dziedziczymy tradycje, jak i tych którzy tworzyli Kawalerię Powietrzną, dzięki którym kawaleria przez lata rosła w siłę kultywując chlubne tradycje kawalerii polskiej – aby obecnie realizować zadania na bardzo wysokim poziomie z ogromnym profesjonalizmem. (…) Zapewniam Państwa że do najważniejszej misji jaką jest obrona naszej Ojczyzny – 25.BKPow jest w pełni przygotowana i wyszkolona.”
 
Następnie odczytano rozkazy w sprawie wyróżnień żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej oraz o nadaniu Odznaki Honorowej Wojsk Lądowych. Po wręczeniu wyróżnień odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Apel zakończyła defilada lądowa i powietrzna pododdziałów.
 
Udział w obchodach wzięły liczne delegacje, zarówno krajowe jak i zagraniczne, a także pododdziały szwadronu kawalerii z pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego, Kawalerii Ochotniczej oraz młodzież z klas mundurowych. Uczniowie zaprezentowali przybyłym pokaz walki wręcz, zaś ułani, szwoleżerowie i strzelcy konni przeprowadzili wielką rewię kawalerii. Widzowie mogli podziwiać musztrę konną, pokaz umiejętności jeździeckich i posługiwania się bronią białą. Kulminacją rewii była inscenizacja szarży kawaleryjskiej.
 
Swoje umiejętności i wyszkolenie zaprezentowali także żołnierze brygady. Kata z bronią, szturm na obiekt czy reakcja na kontakt ogniowy – to tylko niektóre z prezentowanych elementów. W przerwach pomiędzy poszczególnymi epizodami na scenie występowali młodzi artyści: m.in. zespół El Fuego oraz Mażoretki z Aleksandrowa Łódzkiego. Całość obchodów dopełniała wystawa statyczna sprzętu i wyposażenia kawalerzystów, grup rekonstrukcyjnych oraz stoiska promocyjne Wojska Polskiego.
 
Zdjęcia:
Dariusz Kwapisiewicz
Michał Wajnchold/FoxTwo.pl
Sebastian Szwajkowski/Radio Łódź
Patryk Śmiechowicz

 

 >>>GALERIA<<<

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych