BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Dancon March w PKW KFOR
08.07.2018
Kosowo

Żołnierze XXXVIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie wzięli udział w kolejnej edycji marszu „Dancon March” organizowanym przez Duński Kontyngent Wojskowy.

 

W niedzielę, 8 lipca 2018 roku, w bazie Camp Marchall de Lattre de Tassigny w Novo Selo, o godzinie 08.00, wystartowała kolejna grupa śmiałków, którzy zapragnęli zmierzyć się ze swoimi słabościami. W marszu wzięli udział żołnierze z różnych krajów w tym 84 polskich żołnierzy, którzy stanowili jedną z liczniejszych grup osobowych. Zawodnicy mieli do pokonania dystans około 22 kilometrów z bronią i obciążeniem minimum 10 kg.

 

Wśród najlepszych liczne grono stanowili polscy żołnierze. Najszybszy żołnierz  z polskiego kontyngentu wojskowego, wywodzący się z 7 batalionu kawalerii powietrznej zajął trzecie miejsce, z bardzo dobrym czasem dwie godziny dwadzieścia jeden minut.

 

Warto zaznaczyć, że marsz odbył się w trudnych warunkach pogodowych. Podczas przemarszu uczestnikom towarzyszyły momentami intensywne opady deszczu co znacznie utrudniało pokonanie wymagającej trasy.

 

* * *

 

„Dancon March” po raz pierwszy został zorganizowany w 1972 r. przez armię duńską. Od tego czasu marsz stał się częścią każdej międzynarodowej operacji wojskowej, w której biorą udział Duńczycy. Odbywał się na Cyprze, w Bośni, Kosowie, Iraku, Afganistanie i Kuwejcie.
 
 
 
Tekst: ppor. Paweł Budnik
 

Zdjęcia: ppor. Paweł Budnik, kpt. Adrian Górniak

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych