BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Wizyta strategicznego partnera
09.07.2018
Nowy Glinnik

Delegacja z 3. Brygady "War Rakkasan" - 3rd Brigade Combat Team (3.BCT) wzięła udział w Świecie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w dniach 22-23.06.18 r. Dowódcą delegacji z USA był płk John Cogbill.
 
Amerykańscy żołnierze oprócz udziału w obchodach święta Brygady, spotkali się również z dowódca 25.BKPow  płk. Adamem Marczakiem w celu omówienie przyszłej współpracy. W trakcie uzgodnień zaplanowano pobyt amerykańskiego plutonu z 3.BCT pod koniec br. lub w pierwszej połowie 2019 r.  Celem pobytu ma być wspólne szkolenie i wymiana doświadczeń. Dowódca 3.BCT potwierdził możliwość kierowania kawalerzystów na  kursy w szkole Air-Assault w "Fort Campbell" po których ukończeniu żołnierze mogliby kontynuować szkolenie w ramach bardziej specjalistycznych kursów: typu: "Ranger" czy "Pathfinder".  3.BCT jest bardzo otwarta na współpracę z 25.BKPow w kolejnych latach, a sam program współpracy jest aktualnie w fazie planowania.
 
W chwili obecnej oprócz współpracy z 3.BCT ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej USA - 25.BKPow współpracuje z 12 Powietrzną Brygada Bojową USA - 12th Combat Aviation Brigade (12.CAB), która na stałe stacjonuje w Bazie Amerykańskiej na terenie Niemiec.  Żołnierze Brygady realizowali  wspólnie zadania z 12.CAB w trakcie ostatniego ćwiczenia międzynarodowego SABER STRIKE 18, które było prowadzone przez Amerykanów na terenie: Polski, Litwy i Estonii.
 
Oprócz wymienionych jednostek (brygad) partnerskich z USA, w chwili obecnej 25.BKPow jest w trakcie nawiązywania współpracy z innymi brygadami z zagranicy.  Jednostki te mają zbliżoną specyfikę działania i zasady użycia do polskiej kawalerii Powietrznej, a są nimi: 16 Airmobile Brigade z Wielkiej Brytaniii, 11 Airmobile Brigade z Holandii oraz Brigade Airmobile "Friuli" z Włoch.
 

 Fort Campbell Courier - 3rd Brigade Combat Team: Rakkasan command visit Polish allies

 

  Twitter

 

 
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych