BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Przekazanie dowodzenia w PJEM
03.09.2018
Nowy Glinnik

3 września 2018 roku na placu apelowym w Nowym Glinniku nastąpiło uroczyste przekazanie i objęcie obowiązków dowódcy Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej.
 
Uroczysty apel rozpoczął się o godzinie 11, kiedy to dowódca uroczystości mjr Marek Szymczyk złożył dowódcy 25.BKPow płk. Adamowi Marczakowi meldunek o gotowości do rozpoczęcia ceremonii. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów i przywitaniu się z żołnierzami, dowódca brygady wraz z towarzyszącymi jemu oficerami zajęli miejsca na trybunie.
 
Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu państwowego, odchodzący dowódca ppłk Paweł Peterwas przywitał gości przybyłych na uroczystość. Następnie szef sekcji personalnej, mł. chor. Marcin Gruszczyński odczytał rozkaz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych o zmianie na stanowisku dowódcy Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej.
 
W dalszej części uroczystości głos zabrał dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, który podziękował obu oficerom za dotychczasową służbę i życzył sukcesów na nowych stanowiskach. Następnie ppłk Peterwas i ppłk Zieliński złożyli dowódcy brygady meldunek o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej.
 
Pierwszy zabrał głos odchodzący dowódca. Ppłk Peterwas podziękował wszystkim swoim żołnierzom i pracownikom RON za niemal trzy lata wspólnej służby, życzył także wielu sukcesów swojemu następcy. Przejmujący obowiązki, dowódcy PJEM ppłk Tomasz Zieliński, podkreślił zasługi swojego poprzednika: „W dniu dzisiejszym przypadł mi zaszczyt objąć dowództwo nad Powietrzną Jednostką Ewakuacji Medycznej. Zaszczyt, ale i przyjemność, ponieważ wiem, że obejmuję jednostkę dobrze wyszkoloną i przygotowaną do realizacji stawianych przed nią zadań".
 
Po przemówieniach, na placu rozbrzmiała Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie, przy dźwiękach Marszu Lotników, pododdziały PJEM przegrupowały się do defilady, którą poprowadził mjr Szymczyk. Za nim pomaszerowały kolumny wystawione przez sztab jednostki oraz zespoły tworzące jej trzon: medyczny i lotniczo-ewakuacyjny.
 
Po zakończeniu uroczystości żołnierze, pracownicy i zaproszeni goście udali się na żołnierski poczęstunek.
 
 
 
Tekst: ppor. Bartosz Grzesło
Zdjęcia: st. szer. Dorota Mazur

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych