BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
ćwiczenia FALCON AUTUMN 2018
15.10.2018
Holandia

 

W ostatnim miesiącu przedstawiciele 25 Brygady Kawalerii Powietrznej wzięli udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. FALCON AUTUMN 2018 w Holandii.
 
Tematyka ćwiczenia obejmowała prowadzenie działań aeromobilnych, CAS (ang. Close Air Support) oraz SAR (ang. Serach ang Rescue). W ćwiczeniu wzięło udział ok. 2000 żołnierzy holenderskich i niemieckich oraz około 20 różnych statków powietrznych.
 
Udział w międzynarodowych ćwiczeniach zapewnia umocnienie i ugruntowanie współdziałania z armiami innych członków NATO. Doświadczenie i wiedza zdobyte podczas wspólnych ćwiczeń są bezcenne.
 
W ćwiczeniu wzięło udział kilku oficerów z 1. i 7. dywizjonu lotniczego. Ich główne zadanie polegało na planowaniu operacji lotniczych w działaniach aeromobilnych, miedzy innymi planowanie przerzutów wojsk zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia oraz obowiązującymi procedurami w NATO.
 
Ponadto na zaproszenie dowódcy 11. Airmobile Brigade, delegacja z 25.BKPow z dowódcą Brygady płk. Adamem Marczakiem na czele wzięła udział w dniu dostojnych gości zorganizowanym podczas ćwiczenia. W trakcie spotkania wymieniono informacje w zakresie zaplanowanych narodowych ćwiczeń i ewentualnych możliwości udziału żołnierzy z obu państw.
 
W  ćwiczeniu wzięli udział przedstawiciele sił zbrojnych: Holandii, Niemiec, Belgii oraz delegacja z Polski. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i nawiązaniu szerszej współpracy na kolejne lata.
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych