BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Zawody na szczeblu 25.BKPow o wyłonienie najlepszego plutonu szturmowego w szkoleniu bojowym
21.02.2019
25 Brygada Kawlerii Powietrznej (25.BKPow)

 

 

 W lutym br. na obiektach szkoleniowych 25 Brygady Kawalerii Powietrznej odbyły się zawody o wyłonienie najlepszego plutonu szturmowego w szkoleniu bojowym na szczeblu Brygady.

W zawodach wzięły udział plutony szturmowe z 1 i 7 batalionu kawalerii powietrznej. Podczas pierwszego dnia zawodów rywalizacja żołnierzy przebiegała w następujących konkurencjach:

1.      DESANTOWANIE Z POKŁADU ŚMIGŁOWCA Z WYKORZYSTANIEM LINY typu FAST ROPE - Zdaniem plutonu, po załadowaniu na pokład śmigłowca i przelot w wyznaczony rejon, było desantowanie się z pokładu statku powietrznego z wykorzystaniem liny szybkiej oraz zajęcie rubieży do wykonania szturmu na obiekt.

2.      DOSTARCZENIE ZASOBINIKA ZT-100 ORAZ SPADOCHRONÓW AD-95 W REJON ZBIÓRKI PO DESANTOWANIU - Pluton po zajęciu miejsca w wyznaczonym rejonie, dostarczył spadochrony i zasobniki do rejonu obrony oraz rozpoczął ochronę dookrężną.

Główną częścią pierwszego dnia zwodów była PĘTLA TAKTYCZNA - W ramach której żołnierze zostali poddani sprawdzeniu z następujących zdań:

- EWAKUACJA USZKODZONEGO POJAZDU Z DROGI MARSZU - Zadaniem plutonu było przemieszczenie pojazdu STAR 266 przy użyciu siły fizycznej w miejsce zbiórki uszkodzonych pojazdów.

 - POKONYWANIE PRZESZKODY WODNEJ - Plutony otrzymały zadanie pokonania przeszkody wodnej i dostarczenie elementów fortyfikacyjnych na drugi brzeg rzeki. 

 - DZIAŁANIE W REJONIE SKAŻONYM - Zadaniem plutonów było złożenie częściowo rozłożonej broni 5,56mm kbs BERYL w rejonie skażonym w indywidualnych środkach ochrony przed skażeniami oraz oddanie strzału kontrolnego ze złożonej broni.

 W drugim dniu zawodów był bieg plutonu w pełnym oporządzeniu na dystansie 3000m zakończony strzelaniem na celność i skupienie z broni osobistej po wysiłku.

Po zakończeniu rywalizacji, komisja po zliczeniu wszystkich czasów i dodaniu punktów za poszczególne konkurencje, wyłoniła najlepszy pluton szturmowy w szkoleniu bojowym na szczeblu 25.BKPow. Zawody wygrał pluton szturmowy z 2 szwadronu 7 batalionu kawalerii powietrznej pod dowództwem por. Kamila ZDULSKIEGO, który będzie reprezentował 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej na zawodach na szczeblu centralnym.

 

 

 

tekst - mjr Z. Kowalski foto - sierż.A. Łapeta

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych