BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Przysięga Wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej oraz Dzień Otwartych Koszar
25.02.2019
25 Brygada Kawlerii Powietrznej (25.BKPow)

23 lutego 2019 roku na terenie kompleksu koszarowego w Tomaszowie Mazowieckim - 52 elewów I turnusu słuzby przygotowawczej złożyło uroczystą przysięgę wojskową na sztandar 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania oraz zobowiązaniem żołnierzy wobec Państwa i Narodu. Stanowi źródło ich siły moralnej. Każdy żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej składa przysięgę wojskową według określonej roty na sztandar: "Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg".

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00, wprowadzeniem pododdziałów oraz komapanii honorowej, którą wystawił 7 batalion kawalerii powietrznej. Meldunek o gotowości do uroczystości Dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej  w zastępstwie płk. Sławomirowi RUTOWICZOWI złożył prowadzący uroczystość mjr Grzegorz PLASKOTA. Po podniesieniu flagi państwowej RP i odśpiewaniu hymnu narodowego, do sztandaru wojskowego wystąpiły  kolumny elewów składających przysięgę. Po uroczystej przysiędze płk Sławomir RUTOWICZ zwracając się do elewów powiedział: „Już teraz wykazaliście się determinacją i wytrwałością w dążeniu do zdobywania podstawowej wiedzy wojskowej. Dlatego mam nadzieję, że ten wyjątkowy dzień będzie dla Was motywacją do dalszej, wytężonej pracy, by jeszcze lepiej móc służyć Naszej Ojczyźnie”. Następnie płk RUTOWICZ wraz z dowódcą 7 bkpow ppłk. Piotrem WRONĄ złożyli wyróżniającym się elewom i ich rodzinom gratulacje.

W imieniu nowo zaprzysiężonych żołnierzy głos zabrał szer. elew Kamil PIETRZYKOWSKI, który podziękował za czas przygotowań do tego ważnego wydarzenia oraz przypomniał jak ważne znaczenie mają wartości Bóg, Honor i Ojczyzna. Po złożeniu przysięgi, żołnierze odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, a całość uroczystości zwieńczyła defilada wojskowa. Rodziny w oczekiwaniu na swoich najbliższych, obejrzały dynamiczny pokaz zaprezentowany przez elewów, oraz statyczny pokaz podstawowego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu 25 BKPow. Żołnierze chętnie odpowiadali na liczne pytania oglądających. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjne Wojska Polskiego z Warszawy.
 
 
   
 
 
 Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych