BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Wizyta w bazie wojskowej armii USA w Illesheim w Niemczech
03.03.2019
25BKPow (25 Brygada Kawalerii Powietrznej )

 

 

 

W dniu 21 lutego br. w bazie wojskowej armii USA w Illesheim w Niemczech, odbyła się ceremonia przekazania obowiązków pomiędzy 4th Combat Aviation Brigade (4.CAB) a 1st Combat Aviation Brigade (1.CAB), w której uczestniczyła Delegacja z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Bezpośrednio przed samą uroczystością przekazania obowiązków - Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej płk Adam Marczak spotkał się z przyjmującym dyżur -  Dowódcą 1.CAB płk. Chrisem Black.  Celem spotkania - tzw. „office call” - było nawiązanie współpracy z Amerykańską 1 Powietrzną Brygadą Bojową (1 CAB) która będzie realizować zadania przez kolejne dziewięć miesięcy na terytorium Polski oraz w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej w ramach Operacji „Atlantic Resolve”, której celem jest zapewnienie sojuszników o zaangażowaniu w kolektywną obronę. Amerykańskie śmigłowce z 1 CAB podobnie jak 4 CAB przez kolejne dziewięć miesięcy będą stacjonowała na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Będą to głównie śmigłowce typu: AH-64 Apache przeznaczone do zwalczania broni pancernej i wspierania oddziałów lądowych oraz śmigłowce MEDEVAC do realizacji procedur pomocy medycznej z pola walki. Podczas spotkania Dowódca 25.BKPow zapoznał Dowódcę 1 CAB ze strukturą, specyfiką i zadaniami jakie stoją przed Kawalerzystami w 2019 r. zarówno w Komponencie Lotniczym jak i Komponencie Lądowym jakie posiada w swoich strukturach Brygada Kawalerii Powietrznej. W trakcie spotkania Dowódca 25.BKpow wielokrotnie podkreślał, że obecność śmigłowców z Amerykańskiej Powietrznej Brygady Bojowej na terytorium Polski - to doskonała okazja do realizacji wspólnych treningów & zadań lotniczych obejmujących np. loty w dzień i w nocy, loty nad morzem i w górach, strzelania z wykorzystaniem Lotniczych Środków Bojowych czy wspólny udział w ćwiczeniach taktycznych z wojskami w ramach realizacji wspólnych (JOINT) zadań desantowo-szturmowych (Air Assault Tasks).  Dowódca 1 CAB w swojej wypowiedzi zapewnił iż 1 CAB jest bardzo otwarta na współpracę z 25.BKPow w zakresie wspólnych zadań lotniczych, szkoleń, wymiany doświadczeń i procedur.

Bezpośrednio po spotkaniu odbyła się ceremonia przekazania obowiązków pomiędzy zdającą obowiązki 4 CAB a przyjmującą dyżur 1CAB. W czasie uroczystości nastąpiło uroczyste odsłonięcie sztandaru jednostki przyjmującej dyżur, co było symbolicznym rozpoczęciem pełnienia obowiązków przez 1CAB. Obchody te zakończyły dziewięciomiesięczny okres obecności 4CAB w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

W czasie uroczystości głos zabrał Dowódca Mission Command Element (MCE) Europe - płk Patrick Michaelis, który podziękował Dowódcy 4CAB za włożony wysiłek we wsparcie sojuszników w czasie minionej misji oraz życzył powodzenia Dowódcy 1CAB w realizacji zadań przez kolejne dziewięć miesięcy. W swoim wystąpieniu Dowódca MCE  podziękował również za udział delegacji z Polski, podkreślając ogromną rolę Polski - jako rzetelnego i lojalnego sojusznika dla Stanów Zjednoczonych.  Płk Patrick Michaelis zakończył swoją wypowiedz „mottem” słynnej 1. Dywizji Piechoty USA (tzw. „BIG RED ONE”): „Obowiązek ponad wszystko” – dodając, że gwarancją stabilizacji i pokoju jest mocna i silna Europa !!!

Przez najbliższe dziewięć miesięcy 1CAB będzie wzmacniać wschodnią flankę NATO stacjonując w Polsce w Niemczech, Łotwie i Rumunii.

 

 

Zdjęcia: mjr Grzegorz CIARKA, Bianca Sowders


Zobacz załączony dokument >>>
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych