BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
06.03.2019
25 Brygada Kawlerii Powietrznej (25.BKPow)

 

5 marca 2019r  25 Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim i wchodzące w jej skład bataliony w Nowym Glinniku oraz w Leźnicy Wielkiej odwiedził  Biskup Polowy Wojska Polskiego J.E. gen. bryg. dr Józef Guzdek.

Podczas spotkania Dowódca 25 BKPow płk Adam Marczak przedstawił Ks. Biskupowi specyfikę służby w kawalerii powietrznej i główne zadania realizowane przez naszych żołnierzy na ćwiczeniach w kraju i podczas realizacji zadań na misjach. Nasz gość odwiedził także Brygadową Salę Tradycji gdzie zapoznał się z historią, dziedziczonymi tradycjami kawaleryjskimi oraz dokonaniami żołnierzy. Podczas spotkania z kadrą dowódczą Jego Ekscelencja podkreślił że …Fundamentem silnej armii – jest żołnierz zmotywowany do największych poświęceń, a w budowaniu tego fundamentu wielką pomoc stanowią kapelani głoszący słowo Boże i towarzyszący żołnierzom na polu walki… biskup przypominał, …”że najważniejszy jest człowiek…”.

Kolejnym etapem było spotkanie Księdza Biskupa z żołnierzami szkolącymi się w rejonie „Śnieżnika” gdzie wszyscy żołnierze mieli możliwość porozmawiania z Jego Ekscelencją, zapoznania gościa z system szkolenia i uzbrojeniem jakie znajduje się na wyposażeniu pododdziałów szturmowych. Miejsce, charakter i atmosfera stworzona przez Księdza Biskupa sprzyjały wspólnym rozmowom. Kawalerzyści chętnie odpowiadali na pytania naszego gościa, który był żywo zainteresowany tak szkoleniem jak i sprzętem, którym dysponują żołnierze.

Ksiądz kapelan 25 Brygady mjr Robert Dębiński zaprosił Jego Ekscelencję do odwiedzenia Garnizonowego Kościoła Brygady na lotnisku w Nowym Glinniku gdzie wspólna modlitwa za naszych żołnierzy poległych na misjach była doskonałą okazją do chwili refleksji i zadumy.

Podczas spotkania z żołnierzami w Nowym Glinniku i Leźnicy Wielkiej Ksiądz Biskup z zainteresowaniem pytał o szczegóły codziennej wojskowej służby, rozmawiając z żołnierzami i pracownikami wojska. Interesował się nie tylko warunkami pracy i wykonywanymi zadaniami ale również trudami w życiu osobistym, starając się „zamienić chociaż jedno słowo” z każdym żołnierzem. Całej wizycie i spotkaniom towarzyszyła miła i bardzo serdeczna atmosfera.

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych