BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
SZkolenie plutonu nurków
06.06.2019
25bdow

W dniach 03.06 – 14.06.2019 pluton nurków z 25 batalionu dowodzenia przeprowadza szkolenie nurkowe w oparciu o Zalew Sulejowski.

W okresie wiosennym głównym celem szkolenia jest przygotowanie nurków do wykonywania zadań pod powierzchnią wody. Żołnierze rozpoczynają dzień szkoleniowy od przepłynięcia dystansu. Formują szyk zwany „sierżantem” i trzymając się wyznaczonej trasy pokonują odległość około 2000m.  Nurkowie, w ramach szkolenia doskonalą umiejętności indywidualne i zespołowe podczas rozpoznania przeszkód wodnych jak również bezpośrednio przyległych brzegów. Szkolenie obejmuje nie tylko rozpoznanie i przygotowanie do niszczenia obiektów hydrotechnicznych, ale również poszukiwanie i wydobywanie zatopionego sprzętu. Pomimo dużego doświadczenia ćwiczący wciąż doskonalą działanie w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych. Większość żołnierzy biorących udział w szkoleniu to doświadczeni nurkowie, legitymujący się tytułami nurków inżynierii i starszych nurków inżynierii. W celu wykonania normy szkoleniowej muszą oni spędzić pod powierzchnią wody w ciągu roku 90 godzin.

               Aby zostać nurkiem, należy się wykazywać wieloma predyspozycjami, gdzie pierwszym z tych warunków jest wykonie specjalistycznych badań w Wojskowej Komisji Morsko - Lekarskiej w Gdańsku. Ponadto kandydat nie może się bać zamkniętych przestrzeni jak również wody. Duży nacisk kładziony jest także na egzamin z wychowania fizycznego. Kolejnym etapem jest ukończenie kursu podstawowego w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni, szkolenie oraz pozytywny wynik z egzaminu z fizjopatologii – są to choroby nurkowe np. co może spotkać nurka gdy za szybko się wynurzy oraz jakie są tego objawy. W etapie dalszego szkolenia nurek rozwija się zdobywając kolejne uprawnienia np. nurka inżynierii czy też starszego nurka inżynierii, gdzie zajęcia odbywają na się na morzu. Nurkowie w ramach szkolenia poligonowego wykonują również strzelania z burty łodzi.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych