BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Przysięga Wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej
24.06.2019
1dlot

 

 

22 czerwca, na płycie lotniska 1 dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej wchodzącego w skład 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, przeprowadzono uroczysty apel z okazji złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy służby przygotowawczej.

W uroczystości oprócz licznie przybyłych rodzin i przyjaciół żołnierzy, udział wzięli: przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych. O godzinie 11.00 meldunek dowódcy 1dlot – ppłk pil. Mirosławowi Guzdkowi złożył dowódca uroczystości - kpt. Mariusz Dąbrowski. W dalszej kolejności podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy. Następnie ppłk pil. Mirosław Guzdek  powitał przybyłych gości, a  swoim wystąpieniu podkreślił, że wśród wielu uroczystości i znaczących chwil w życiu każdego żołnierza jest przysięga wojskowa, która jest szczególnym wydarzeniem: „Ojczyzna to wartość największa, a obrona niepodległości jest największym obowiązkiem każdego z nas. Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie, a także obowiązek kultywowania tradycji oręża polskiego”. Podziękował również  elewom za dotychczasową aktywną, pełną zaangażowania postawę i ogromny wysiłek, który włożyli w przygotowanie uroczystości. Na koniec złożył gratulacje życząc sukcesów w szkoleniu oraz wytrwałości i pomyślności w służbie.

Na komendę dowódcy uroczystości przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy oraz delegacja żołnierzy wyróżnionych złożeniem przysięgi wojskowej na sztandar
w składzie: szer. elew Dominik Dela, szer. elew Krystian Kwaśniewski, szer. elew Mateusz Pawlak, szer. elew Rafał Siry. Następnie rozległ się głos żołnierzy służby przygotowawczej, wypowiadających słowa roty przysięgi wojskowej: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej …”

Po złożeniu przysięgi, błogosławieństwa udzielił ks. kapelan por. Stanisław Pawłowski. W imieniu żołnierzy składających przysięgę głos zabrał elew Rafał Siry:  „Wypowiedziane dziś uroczyste słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar 1 dywizjonu lotniczego to dla nas elewów wielki zaszczyt. Przysięga wojskowa to wyraz naszego patriotyzmu. Wartości, którymi jesteśmy wierni napełniają nas dumą, a dzisiejsza ceremonia jest dla nas zwieńczeniem naszego wysiłku i wytrwałości. Panie Pułkowniku, w dniu tak ważnym dla każdego żołnierza proszę przyjąć podziękowania od nas nowo zaprzysiężonych za to, że możemy wypełniać obowiązki stojące przed elewami”.

Podczas uroczystości miał miejsce również koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej, pokaz umiejętności bojowych w wykonaniu grupy żołnierzy służby przygotowawczej.
W pokazie tym można było zobaczyć elementy walki wręcz, a także pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu żołnierzy z Ośrodka Szkolenia Areomobilno-Spadochronowego z Leźnicy Wielkiej.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. Po zakończeniu oficjalnej części elewi z dumą witali się z najbliższym, oczywiście nie brakowało łez szczęścia i wzruszenia. Był to dla  nich szczególny dzień, który z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 

Tekst: Sylwia Walczak

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych