BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Święto Wojska Polskiego
22.08.2019
Kosowo

 


15 sierpnia jest dniem szczególnym dla żołnierzy Wojska Polskiego. W polskich kontyngentach wojskowych stacjonujących na całym świecie, odbywają się wtedy uroczystości upamiętniające rocznicę Bitwy Warszawskiej. Bitwy, która miała kluczowe znaczenie w dziejach świata. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W tym dniu oprócz Święta Wojska Polskiego obchodzimy także szczególne dla katolików Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na terenie bazy Novo Selo żołnierze XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie uczestniczyli w Mszy Świętej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny celebrowanej przez księdza kapelana ppor. Łukasza Siedleckiego. Msza odprawiana była w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych. Na placu apelowym o godzinie 16.30 odbyła sie uroczysta zbiórka żołnierzy PKW. Dowódca uroczystości kpt. Grzegorz Klimkiewicz złożył meldunek o gotowości do uroczystości majorowi generałowi Lorenzo D'Addario - Dowódcy KFOR, który po przywitaniu się że sztandarem dokonał przeglądu pododdziałów Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Następnie podczas podniesiona na maszt flagi państwowej odegrany został i odśpiewany hymn państwowy. Odczytano Rozkazy o mianowaniu na wyższe stopnie wojskowe, a także rozkazy o wyróżnieniach. W obecności dowódcy XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ppłk Piotra Idusa, akty mianowania na wyższe stopienie wojskowe wręczył Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Macedonii Północnej Pan Wojciech Tyciński. Listy Gratulacyjne dla wyróżnionych żołnierzy wręczył Dowódca KFOR Major General Lorenzo D'Addario. Dowódca XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie ppłk Piotr Idus podczas wystąpienia nawiązał do historycznych wydarzeń opisujących przebieg Bitwy Warszawskiej uznanej za jedną z najważniejszych w dziejach świata, a pamięć poległych żołnierzy została uczczona minutą ciszy. Dowódca podziękował żołnierzom za zaangażowanie oraz wzorowe wykonywanie swoich obowiązków podczas służby poza granicami kraju.

 Z okazji Święta Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego kpt. Michał Makuch odczytał Apel poległych zakończony salwą honorową. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów. Po uroczystości zaproszeni goście: Major General Lorenzo D'Addario Dowódca KFOR, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Macedonii Północnej Pan Wojciech Tyciński wraz z małżonką, policjanci Polskiego Kontyngentu EULEX, dowódcy (przedstawiciele) wojsk innych państw stacjonujących w Kosowie zostali zaproszeni na tradycyjne polskie potrawy  oraz tort w barwach flagi polskiej.

 16 sierpnia Dowódca XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ppłk Piotr Idus wraz z delegacją udał się w miejsca upamiętniające żołnierzy poległych podczas pełnienia misji poza granicami kraju. W miejscu pamięci zapalono znicze, a ksiądz kapelan odmówił modlitwę za poległych.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: ppor. Paweł Raczkowski

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych