BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Pożegnanie żołnierzy XLI zmiany PKW KFOR
15.11.2019
25BKPow (25 Brygada Kawalerii Powietrznej )

 

15 listopada 2019 roku w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na misję w składzie XLI zmiany PKW KFOR.

Kontyngent wystawia 7. batalion ze składu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. W przemówieniu kierowanym do wyjeżdżających dowódca 25BKPow generał brygady Adam MARCZAK, podkreślił trud jaki włożyli w przygotowanie do wyjazdu, a także pogratulował wysokich wyników uzyskanych w trakcie certyfikacji „Życzę Wam bezpiecznego wykonywania trudnych zadań, które będą wymagały skrupulatnego planowania, dbałości o wszystkie szczegóły, okazania profesjonalizmu i zaangażowania z Waszej strony …zrealizujcie postawione przed Wami zadania, bezpiecznie i w komplecie wróćcie do domu...”
Po odczytaniu rozkazu o skierowaniu XLI zmiany PKW w rejon misji wojskowej został podpisany protokół o przekazaniu zmiany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ. Protokół podpisał przedstawiciel Dowództwa Generalnego RSZ, Szef Oddziału Szkolenia, zastępca Szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmechanizowanych Inspektoratu Wojsk Lądowych płk Adam GRELA, a w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – Szef Zarządu Operacyjnego płk Marcin FITAS.
Dowódca kontyngentu, ppłk Artur ŚWIĄTEK podziękował swoim żołnierzom za zaangażowanie w szkolenie przygotowujące do wyjazdu do Kosowa. Podkreślił jak wielka odpowiedzialność spoczywa na uczestnikach misji. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, po czym orkiestra wojskowa z Warszawy zaprezentowała musztrę paradną. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów poprzedzona złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości mjr. dypl.Adama MOLENDĘ.

Sympatyczną niespodzianką dla wyjeżdżających żołnierzy było przekazanie na ręce dowódcy PKW KFOR „słonia na szczęście”. Maskotka została przekazana przez delegację klas wojskowych Zespołu Szkól nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, z którymi na co dzień współpracują żołnierze 25.BKPow. Polscy żołnierze uczestniczą w misji KFOR od 1999 roku. Ich główne zadania to stworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa w miejscu ich zamieszkania, zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także powstrzymywanie odradzania się konfliktu na terenie Kosowa.
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych