BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Strona Główna
Uroczysta przysięga elewów I turnusu służby przygotowawczej
10.02.2017
Leźnica Wielka

W dniu 10 lutego br. w Garnizonie Łęczyca,  48 elewów służby przygotowawczej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Elewi szkolą się w Ośrodku Służby Przygotowawczej w 1 batalionie kawalerii powietrznej w Leźnicy Wielkiej.

 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 na placu przy Porcie Lotniczym 1 dywizjonu lotniczego wprowadzeniem pododdziałów oraz kompanii honorowej. Po podniesieniu na maszt flagi państwowej RP, do sztandaru wystąpiły kolumny elewów składających przysięgę.

 

W przeddzień przysięgi w Garnizonie Łęczyca odbyła się msza polowa, którą odprawił kapelan, ksiądz podporucznik Stanisław Pawłowski.

 

Złożeniem przysięgi na sztandar zostali wyróżnieni: szer. elew Adam Kania, szer. elew Paweł  Pielużek, szer. elew Łukasz Ciofani i szer. elew Krzysztof Sprysz.

 

Następnie pełniący obowiązki Dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej płk dypl. Adam Grela wręczył wyróżniającym się w trakcie szkolenia żołnierzom listy gratulacyjne.

 

W przemówieniu skierowanym do uczestników przysięgi płk dypl. Adam Grela powiedział: (…) wzorem „Żołnierzy Wyklętych” bądźcie w służbie dla Ojczyzny „Żołnierzami Niezłomnymi”, gotowymi na każde poświęcenie, mające na celu dobro naszego kraju, jego suwerenność by żyć w wolnej, niepodległej i praworządnej Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

„(…) Wasz dotychczasowy dorobek zasługuje na uznanie. Widzę determinację i chęć osobistego rozwoju. Doceniam zdobyte podczas szkolenia podstawowego umiejętności i ufam, że z podniesionym czołem podejmiecie nowe czekające Was wyzwania, realizując stawiane przed Wami zadania na najwyższym poziomie. (…)”.

 

Na uroczystą przysięgę przybyli: dowódca 1 dywizjonu lotniczego ppłk pil. Mirosław Guzdek, zastępca komendanta 31 WOG ppłk Zdzisław Frątczak, Dziekan Wojsk Lądowych ksiądz płk Grzegorz Krupski, przedstawiciele władz samorządowych i terytorialnych powiatu zgierskiego oraz rodziny i bliscy elewów.

 

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Radomia, pod batutą kpt. Sławomira Ćwieka, która wystąpiła w specjalnie na tę uroczystość repertuarze.

 

Po przysiędze elewi zaprezentowali na placu efektowny pokaz swojego wyszkolenia w zespołowym układzie walki wręcz z karabinkiem. Na zakończenie, uczestnikom uroczystości zaprezentowali się żołnierze baterii przeciwlotniczej z 1.bkpow, realizujący zajęcia taktyczne.

 

 

 

Zdjęcia: plut. Łukasz Boczkowski

por. Krzysztof Kot


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych