BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
PKW Afganistan News
Komando Foki
17.06.2013
Lato z Radiem

W ciągu zaledwie dwóch dni, nieliczny ale doskonale wyszkolony zespół specjalny z „Jedynki” opanował bazę Ghazni.

 

Był to precyzyjnie zaplanowany i przeprowadzony rajd, w wyniku którego niezidentyfikowany do tej pory, charyzmatyczny dowódca, działający pod pseudonimem „Foka 1”, przejął stanowisko dowodzenia dowódcy Polskich Sił Zadaniowych w bazie Ghazni, w Afganistanie.  W wyniku zdecydowanych działań „Komando Foki” opanowało łączność – nerw armii, lądowisko aż wreszcie przedostali się na tyły.

 

Służby wywiadowcze kontyngentu prowadzą zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne w celu pozyskania informacji o członkach tego doborowego zespołu. Ostatnia przechwycona wiadomość brzmi:

 

„Kilka dni temu trzyosobowa ekipa Polskiego Radia w składzie Roman Czejarek, Karolina Rożej i Wojciech Cegielski poleciała do żołnierzy stacjonujących w bazie w Ghazni i zawiozła im Fokę - maskotkę tegorocznej edycji „Lata z Radiem”. Kilka dni pobytu w bazie w Ghazni zrobiło ogromne wrażenie także na dziennikarzach „Lata z Radiem”. „Zaskuje widok nieba z bazy w Ghazni – fantastyczne gwiazdy, które wiszą tuż nad głową. Zaskakują też ludzie, bo spodziewałam się surowego podejścia, a zostaliśmy przyjęci z otwartymi ramionami” – mówi Karolina Rożej. Szef redakcji „Lata z Radiem” Roman Czejarek podkreśla z kolei, że polscy żołnierze to profesjonaliści w każdym calu. „Bez względu na to, czy to jest pilot, kierowca Rosomaka czy też pani psycholog – są to ludzie, którzy coś wiedzą i potrafią i są górną półką” – wyjaśnia Czejarek. Efektem pobytu ekipy Polskiego Radia w Afganistanie będzie specjalne, przedpremierowe wydanie „Lata z Radiem”. W czwartek 20 czerwca na antenie radiowej Jedynki opowiemy, jak wygląda codzienna służba Polaków w Ghazni, co żołnierze robią w wolnym czasie i czy tęsknią za domem. Afgańskie wydanie „Lata z Radiem” nazwane zostało „Operacja Foka”. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej radiofonii.”

 

O wynikach i skutkach ich działań, będziemy Państwa informować wraz z rozwojem operacji pk. „Foka”.

 

 

 

Zdjęcia: Wojciech Cegielski

mjr Dariusz Osowski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych