BIP
25 Brygada Kawalerii Powietrznej
PKW Afganistan News
Egipski szpital polowy w bazie lotniczej Bagram - El.Salam Egyptian Field Hospital
09.01.2012
Afganistan

   W dniu 6. stycznia 2012r. odbyło się spotkanie Dowódcy Egipskiego Szpitala Polowego pułkownika Reda El Shanawany z Zastępcą Dowódcy Regionalnego Dowództwa Wschodniego generałem brygady Markiem Sokołowskim dotyczące nawiązania współpracy z kolejną osiemnastą rotacją szpitala polowego w bazie lotniczej Bagram.

    Podczas wizyty przedstawicieli Egipskiego Szpitala Polowego zapoznano nie tylko ze strukturą, zadaniami i działalnością polskich wojsk w regionie wschodnim, ale również temat polskich sił w rejonie odpowiedzialności, które podczas briefingu zaprezentował oficer łącznikowy porucznik Sebastian Kolasiński.

    Egipski Szpital Polowy powstał w roku 2003 i od początku swej działalności cieszy się ogromną popularnością wśród ludności afgańskiej. Szpital nie ogranicza się wyłącznie do ludności lokalnej prowincji Parawan gdzie położone jest Bagram.  Jest to wojskowy szpital polowy dla ludności afgańskiej, z którą Egipcjanie mogą dzielić podobną kulturę i religię, co bardzo ułatwia kontakty z pacjentami. Do szpitala codziennie zgłasza się ponad 100 pacjentów, co w skali miesiąca daję liczbę kilku tysięcy. Egipski szpital oparty na wyposażeniu i zaopatrzeniu amerykańskich służb medycznych szkoli także afgańskich lekarzy, którzy asystują podczas codziennej działalności szpitala. Placówka posiada 20 łóżek, 22 lekarzy specjalistów, 5 pielęgniarek i 10 pielęgniarzy. Całość egipskiego kontyngentu w Bagram liczy 60 żołnierzy. Egipski szpital jest jednym z wielu przykładów zaangażowania wojsk koalicji w misji ISAF, z jakimi, na co dzień współpracuje generał brygady Marek Sokołowski.

 

Zdjęcia: st. sierż. Jan Kostecki
st. sierż. Jan Kostecki


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych